Zuckerberg si sám zapříčinil výprodej Mety
Mety jsou na tom nejhůře z celé hvězdné sestavy GAFAM. Je to pochopitelné. Hlavní příjem Mety plyne z reklamy a ještě dalších pár let plynout bude. V době recese, kdy firmy budou chtít ušetřit, jsou výdaje na reklamu a marketing na prvním místě. Meta se tak musí připravit na možný pokles příjmů, který přichází v tu nejméně vhodnou dobu, kdy pokračuje s vývojem a investováním do nové platformy virtuální reality metaversu. Je logické, že investoři očekávali v této situaci ujištění. Avšak Zuckerberg začal konferenční hovor velmi špatně. Co CEO Mety vlastně řekl?
Zuckerberg otevřel tiskovou konferenci opravdu nešťastně a prohlásil:
„Ačkoli se v krátkodobém horizontu potýkáme s problémy v oblasti příjmů, máme předpoklady k tomu, abychom se vrátili k silnějšímu růstu příjmů. K roku 2023 se blížíme se zaměřením na stanovení priorit a efektivitu, které nám pomohou zvládnout současné prostředí a stát se ještě silnější společností.“
Výpadek příjmů byl automaticky interpretován jako velký pokles. Zároveň výhled na rok 2023 není dobrý, protože se nečeká bezprostřední návrat k dobrým číslům. Bude se reorganizovat. Výsledky reorganizace se můžou projevit nejdřív v roce 2024. Stejně tak se nic nemění na tom, že hlavní strategií zůstává metavers. Právě metavers je často kritizován jako černá díra u Mety. Za třetí čtvrtletí 2022 projekt metaversu vykázal ztrátu 3,67 miliard amerických dolarů. Příjmy celého projektu nyní činí pouze 250 milionů dolarů. I kdyby příjmy z metaversu rostly dvojciferně za rok, tak
náklady se dlouhodobě nezaplatí. Zuckerberg představil model virtuální helmy Quest Pro, která se začala prodávat 25 října 2022. Její cena je 1499,99 dolarů. Tato technická vymoženost by měla rozšířit ponětí o metaversu. Je pochopitelné, že investoři se bojí, ale není pokles přehnaný?
Pokles pod 100 dolarů
Akcie Mety se chvílemi pohybovaly na i pod psychologickou hladinou 100 dolarů za jeden kus. To je opravdu obrovský propad burzovní kapitalizace Mety. Ještě na začátku roku 2022 Meta si držela šesté místo v žebříčku amerických firem. Propad ceny k 100 dolarům má za následek pád až na dvacáté místo. To je jeden z největších risku pro Metu. Pokles v žebříčku burzovní kapitalizace bude mít za následek automaticky menší zájem novinářů. Tím bude klesat i zájem mezi akcionáři z řad fyzických osob.
Celý článek ZDE: